Ja Vinnijs Pūks sacītu, ka ar tām bitēm nekad neko nevar zināt, Juris Šteiselis varētu likt pretim savu nesen iznākušo grāmatu Biškopība. Pasaules bišu dienā biškopju saime saņēma dāvanu, ko nozares profesionāļi nodēvējuši par biškopības «bībeli». Ļoti ambiciozi skan, smaida jaunā «ķieģeļa» autors. Grāmatas 440 lappusēs apkopots galvenais, kas jāzina un jāapgūst biškopim.
Iepriekšējā Biškopība Latvijā tika sarakstīta pagājušā gadsimta 60. gados. Autoru kolektīvs biškopja Jāņa Ārgaļa vadībā biezo grāmatu vairākkārt pārstrādāja, līdz 1970. gadā nonāca pie vispopulārākā varianta, kas 50 gadus kalpojis par Latvijas biškopības stūrakmeni un visaptverošāko zināšanu avotu. Atbildes uz jautājumiem par bišu bioloģiju, barības bāzēm, slimībām un citām tēmām biškopji meklēja tur.
70. gados biškopības kukainis sadzēla Juri — pavisam burtiski, jo pirmajā mācību dienā bite iekoda pierē tā, ka aizpampa acs. Biškopja arodu tehnikumā viņš izvēlējās apgūt tāpēc, ka gribēja strādāt laukos un būt dabas tuvumā, taču agronoma, traktorista vai dārznieka amats nevilināja. Sākumā no bitēm bijis mazliet bail. «Esmu drusku pārsteigts, ka visu mūžu tā arī esmu pavadījis ar bitēm.» Ne tikai praktiskā darbā ar bišu saimēm — 80. gados viņš strādāja Biškopības pārvaldē, bet patlaban ir Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs un vadošais pētnieks.
90. gadu otrajā pusē Juris sāka rakstīt par biškopības tēmām žurnālā Dārzs un Drava. «Doma bija — lai cilvēkiem, kas grib apgūt biškopību, būtu satura rādītājs, kādas tēmas ir jāmācās un jāsaprot.» Izdevniecības uzrunāts, 2009. gadā Juris uzrakstīja grāmatu Biškopība iesācējiem, vēlāk tapa nākamā — Bites piemājas dravā. 100 jautājumi un atbildes. «Bet es nekad netaisījos sadūšoties uz to lielo!» Tomēr laiks gāja, un jaunu nozares teorētisko stūrakmeni vajadzēja. «Kolēģi biedrībā teica: Juri, beidzot saņemies!»
The post Juris Šteiselis, biškopības «bībeles» autors appeared first on IR.lv.